Jakie są rodzaje desek do wakeboardingu?

Twoja pociecha chce rozpocząć naukę wakeboardingu? A może jest już po pierwszych lekcjach lub pierwszym obozie i załapała bakcyla, więc podjęliście decyzję o zakupie deski na własność? Wakeboard dla dzieci w zasadzie niczym nie różni się od tego dla dorosłych – oczywiście poza długością, którą zawsze należy dobrać do wagi wakeboardera lub wakeboarderki, bez względu na wiek. Jak więc dobrać deskę wakeboard, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na wodzie i maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności?

Miejsce uprawiania wakeboardingu

Jest to podstawowe kryterium, które pozwala zawęzić obszar poszukiwań. Na rynku dostępne są bowiem uniwersalne deski wakeboard dla dzieci i dorosłych, a także modele przeznaczone do pływania na zbiornikach z wyciągiem oraz te, które lepiej sprawdzą się przy ślizgani za łódką lub motorówką. Różnią się one przede wszystkim poziomem twardości oraz elastyczności.

Styl pływania na wakeboardzie

Jeśli zastanawiamy się, jak dobrać deskę wakeboard – czy to dla nas, czy dla dziecka – rozważyć musimy także preferowany sposób pływania. Od tego właśnie będzie zależeć, jaki kształt rockera, tj. zakrzywienia od czubka do ogona, powinniśmy wybrać. Możliwości są trzy:

  • continous rocker,
  • 3 stage rocker,
  • progressive rocker.

Pierwszy typ jest najbardziej przewidywalny i stawia zdecydowanie mniejszy opór niż inne rodzaje zakrzywień. To w związku z tym doskonały wybór dla dzieci i początkujących. Drugi rodzaj umożliwia bardziej agresywne pływanie i mocniejsze wybijanie się. Trzeci jest czymś pomiędzy, więc może sprawdzić się wtedy, gdy podstawy są już opanowane i w grę zaczynają wchodzić bardziej zaawansowane ewolucje.

Rodzaje wiązań

Ostatnim kryterium doboru jest wybór wiązania. Dostępne są bowiem zarówno wiązania zamknięte, jak i otwarte. Jak zatem dobrać wiązanie? Tak, by było wygodnie i bezpiecznie. Zamknięte wiązania lepiej trzymają stopę, więc mogą okazać się lepsze w przypadku dzieci oraz początkujących. Otwarte pozwalają natomiast szybciej wyswobodzić się po upadku.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jak dobrać deskę wakeboard dla siebie lub dla swojej pociechy!